Kategoria: Turystyka / Wycieczki i obozy /
Dodane: 12/01/2023 09:18:20
2 tygodnie temu
W programie: Tajemnicza Transylwania • Most K³amców w Sybinie • zamek Wlada Palownika w Poienari • zamek Peles • Monastyr Snagov • Bukareszt • Sighisoara - miejsce narodzin Drakuli
Dzieñ 1
Wyjazd z Polski wg rozk³adu. Przejazd przez Czechy i Wêgry. Po drodze planowane s± krótkie postoje. (Trasa ok. 670 km).
Dzieñ 2
Oko³o po³udnia przyjazd do Alba Julia, jednej ze stolic Siedmiogrodu (Transylwanii), s³yn±cej z doskona³ych win. Zwiedzanie potê¿nej cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki ksi±¿ê, który walczy³ po stronie polskiego króla W³adys³awa III w bitwie z Turkami pod Warn±. W centrum za³o¿enia miasta znajduje siê cerkiew katedralna ¦wiêtej Trójcy. Przejazd do Sybinu zwanego miastem artystów, spacer po zabytkowym centrum, w sk³ad którego wchodz± trzy place, gdzie znajduj± siê charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami” oraz XVI-wieczny ratusz, ko¶ció³ Jezuitów, ¿elazny Most K³amców (wed³ug tradycji je¶li kto¶ sk³amie na mo¶cie ten ma siê zawaliæ), a tak¿e s³ynne Muzeum Brukhentala. Przejazd na nocleg w hotelu w Sybinie lub okolicach. Fakultatywnie obiadokolacja (dodatkowo p³atna). (Trasa ok. 100 km)
Dzieñ 3
Po ¶niadaniu przejazd przez malowniczy w±wóz wzd³u¿ rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobion± cerkiew z dobrze zachowanymi freskami z XIV wieku, w której pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika. Nastêpnie udamy siê do Curtea de Arges, letniej siedziby hospodarów wo³oskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, bêd±cy niezwyk³± kompilacj± architektury w³oskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiañskimi. Nastêpnie przejazd krêt± drog± Karpat Po³udniowych do Jeziora Vidraru, gdzie z tarasu widokowego na zaporze (przy dobrej widoczno¶ci) mo¿na obejrzeæ najwy¿szy szczyt Rumunii - Moldovenau. Jad±c drog± zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci s³ynnego Drakuli) w Poienari. To tu wed³ug legendy podczas oblê¿enia tureckiego, ¿ona hospodara rzuci³a siê w przepa¶æ, aby unikn±æ wziêcia do niewoli. Podobno ta w³a¶nie tragedia przyczyni³a siê do przemiany nieszczê¶liwego Wlada w okrutnego Drakulê. Nastêpnie przejazd do stolicy Rumunii – Bukaresztu, z racji podobieñstwa eklektycznej zabudowy i szerokich bulwarów czêsto nazywanego „Pary¿em Ba³kanów”. Udamy siê na Wzgórze Patriarchalne z Cerkwi± i Pa³acem Patriarchalnym, a tak¿e na stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu hospodarskiego i s³ynn± ulic± Lipscani. Nocleg w hotelu w okolicach Bukaresztu. Fakultatywnie obiadokolacja (dodatkowo p³atna). (Trasa ok. 380 km)
Dzieñ 4
Po ¶niadaniu dalsze zwiedzanie stolicy. W programie miêdzy innymi: Plac Rewolucji, przeogromny Pa³ac Parlamentu (wed³ug Ksiêgi Rekordów Guinnessa najciê¿szy i najwiêkszy budynek administracyjny ¶wiata - przyk³ad megalomanii Ceausescu). Przejazd najwiêkszymi bulwarami miasta. Nastêpnie udamy siê do wsi Snagov, która by³a ulubionym miejscem wypoczynkowym pary dyktatorów. Jest to równie¿ miejscowo¶æ gdzie w klasztorze na wyspie prawdopodobnie pochowano legendarnego hospodara wo³oskiego Vlada Tepesa. W trakcie spaceru zobaczymy XV-w. klasztor na wyspie - domniemane miejsce pochówku Wlada Palownika, w³adcy Wo³oszczyzny bêd±cego pierwowzorem legendarnego Drakuli. Przejazd na nocleg do hotelu w okolicy Predeal. Wieczorem dla chêtnych wyjazd na tradycyjn± kolacjê rumuñsk± (dodatkowo p³atne, cena ok. 25 EUR/os.). (Trasa ok. 180 km) Uwaga: w tym dniu nie ma kolacji w hotelu dla tych którzy dop³acili do tego ¶wiadczenia.
Dzieñ 5
Po ¶niadaniu zwiedzanie „Per³y Karpat” – Zamku Peles, zbudowanego w stylu niemieckiego renesansu oraz pseudo ¶redniowiecznego pa³acu Pelisor (ogl±dany z zewn±trz), zbudowanych przez pierwszego króla Rumunii Karola I. Dalej zobaczymy po³o¿ony na prze³êczy bia³y zamek Bran, lepiej znany jako „Zamek Drakuli” (wg legend to tu mieszka³ niegdy¶ „ksi±¿ê ciemno¶ci”), choæ faktycznie nie maj±cy nic wspólnego z Wladem Palownikiem. Dzieñ zakoñczymy w Braszowie, gdzie zwiedzimy saskie, stare miasto, miêdzy innymi Plac Sfatului z miejskim ratuszem oraz okolice gotyckiego „Czarnego Ko¶cio³a” i budynku starej szko³y z pomnikiem reformatora Johannesa Honterusa. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwê¿sza uliczkê, która za czasów Ceausescu by³a zamkniêta z powodu lêku wodza przed schronieniem siê w niej jego przeciwników. U stóp wzgórza zobaczymy dawne umocnienia miasta. Nocleg w hotelu w okolicy Predeal. Fakultatywnie obiadokolacja (dodatkowo p³atna). (Trasa ok. 140 km)
Dzieñ 6
Po ¶niadaniu zwiedzimy tradycyjn± wie¶ saskich osadników Prejmer, w której przeniesiemy siê w klimat architektury obronnej XIX wieku. Podziwiaæ w niej bêdziemy jedyny w swoim rodzaju warowny ko¶ció³ zbudowany dla ochrony przed wrogimi najazdami (wpisany na Listê UNESCO). Przejazd do Sighisoary, wspania³ego ¶redniowiecznego miasta, w którym wed³ug legendy urodzi³ siê Wlad Palownik. Spacer po centrum (wpisanym na Listê UNESCO), w którym doskonale zachowa³a siê ¶redniowieczna zabudowa. W czasie wolnym warto w nim przede wszystkim zobaczyæ Wie¿ê Zegarow± z ciekawym muzeum historii, Muzeum Tortur, Muzeum Broni Palnej wraz z niewielk± ekspozycj± po¶wiêcon± Drakuli, dom, w którym w 1431 przyszed³ na ¶wiat Wlad - Drakula lub zadaszone schody wiod±ce do gotyckiego Bergkirche. W czasie wolnym dla chêtnych poczêstunek transylwañski (dodatkowo p³atny, koszt ok. 20 EUR). Po po³udniu wyjazd do Polski. Przejazd przez Wêgry i S³owacjê. (Trasa ok. 530 km)
Dzieñ 7
Przyjazd do Polski w godzinach popo³udniowych (Katowice ok. 13:00) (Trasa ok. 640 km) Uwaga! Kolejno¶æ zwiedzania mo¿e ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
¦wiadczenia:
Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (WC, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie j.w. (4 rozpoczête doby hotelowe), ¶niadania, za dop³at± 3 obiadokolacje w dniach 2,3,5), program turystyczny j. w., ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i baga¿) oraz opiekê pilota.
Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstêpu do zwiedzanych obiektów, op³at rezerwacyjnych, us³ug przewodnickich, napiwków i Tour Guide System ok. 115 EUR/os; imprez fakultatywnych: tradycyjna kolacja rumuñska ok. 35 EUR/os, poczêstunek transylwañski ok. 25 EUR/os; dodatkowych posi³ków, obiadokolacji oraz innych wydatków osobistych.
Aktualne terminy i ceny oraz wiêcej informacji w Biurze Podró¿y "Geotour",
pod numerem telefonu:
323460306 lub 500556600
geotour@geotour.pl
www.geotour.com.pl
www.superwakacje.com.pl
Kontakt:
BP Geotour
Telefon:
500556600
Email:
Ods³on: 1588